Gmina Leśnica    ul. 1 Maja 9, 47-150 Leśnica   |   tel. 77 461 52 81   fax. 77 461 53 42   e-mail:

Rekreacja i wypoczynek


Amfiteatr   
Amfiteatr skalny na Górze św. Anny wybudowany został w latach 1934 – 1938  w miejscu nieczynnego kamieniołomu. Zaprojektowano go na wzór rzymskich budowli. Ponieważ amfiteatr obejmuje 7 tys. miejsc siedzących oraz 23 tys. miejsc stojących, jest on doskonałym miejscem do organizowania imprez kulturalnych. 

amfiteatr.jpeg

Kalwaria 
Zespół 40 kaplic położonych na stokach Góry św. Anny to cel przybywających tutaj pielgrzymów, którzy pragną uczestniczyć w obchodach kalwaryjskich i pielgrzymkach stanowych. Jednak zalesiony teren sprzyja również aktywnemu wypoczynkowi i rekreacji. Spacer między alejami drzew - o każdej porze roku -  to gwarantowany relaks dla ducha i ciała. Odgłosy przyrody, świeże powietrze i otaczająca natura pozwalają spacerowiczom zapomnieć, choć na chwilę, o szarej codzienności. Okiem obiektywu można zatrzymać te szczególne momenty.

kalwaria001.jpeg md_mapa_goryswanny_1.jpeg


„Siedem Źródeł”
Tuż za Leśnicą, przy drodze w kierunku Strzelec Opolskich przez Porębę, warto spocząć przy wyrobisku krasowym zwanym „Siedem Źródeł”. Urok tego miejsca otoczonego pięknymi bukami powoduje, iż często zatrzymują się tutaj pielgrzymi i podróżujący, czerpiąc czystą i orzeźwiającą wodę.
„Siedem Źródeł” znajduje się przy drodze ze Strzelec Opolskich do Leśnicy, jadąc przez miejscowość Poręba.

323987.jpeg

Park Krajobrazowy Góra św. Anny
Niewiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie walory przyrodnicze i geologiczne kształtują krajobraz tak urzekająco piękny i niepowtarzalny. Do tych miejsc należy Park Krajobrazowy „Góra św. Anny” utworzony w 1988 r. i obejmujący teren o powierzchni 5051 ha. Tutaj znajdują się rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt, które objęte są ochroną przez Europejską Sieć Natura 2000. Natomiast najbardziej cenne przyrodniczo obszary leśne objęto ochroną rezerwatową. Utworzone rezerwaty to: „Boże Oko”, „Lesisko”, „Grafik” oraz „Biesiec” i „Ligota Dolna”. W roku 2010 rejon Góry św. Anny otrzymał status Geoparku Krajowego. Zespół Parku Krajobrazowego Góra św. Anny opracował trasy ścieżek przyrodniczo – dydaktycznych, podczas których zainteresowanym przybliżane są świat fauny i flory oraz ciekawostki dotyczące ukształtowania terenu.

md_mapa_goryswanny_2.jpeg 1200px-Logo_Parku_Krajobrazowego_Gora_Swietej_Anny.svg.png PARK KRAJOBRAZOWY GÓRA ŚW. ANNY.jpeg

Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”
ul. Leśnicka 10
47 -150 Góra św. Anny
tel. 0048/ 77/ 461 50 74

www.zopk.pl
 

Park Wiejski Raszowa
Gmina przygotowała również coś dla amatorów wędkarstwa. W miejscowości Raszowa zagospodarowany został piękny Park Wiejski z kilkoma stawami rybnymi i miejscami piknikowymi. Stawy Koła Ekonomicznego przy Parku w Raszowej czynne są od 1. maja do 15. września. Zarybione karpiem, szczupakiem, sandaczem, leszczem, czy pstrągiem przyciągają licznych wędkarzy. Jednak uwaga: należy nabyć zezwolenie na łowienie ryb! 

park wiejski raszowa.jpeg

Kąpielisko w Leśnicy
Kąpielisko  w Leśnicy otwarte jest w okresie letnim, codziennie od godziny 11.00 – 19.00. 
Znajduje się przy ul. Porębska 1, 47-150 Leśnica przy wyjeżdzie z miejscowości w kierunku Poręby i Strzelec Opolskich.

kąpielisko.jpeg

Zjeżdżalnia grawitacyjna
Zjeżdżalnia Grawitacyjna Alpin Coaster to rozrywka dla całej rodziny. Długość pętli wynosi 600 metrów. Konstrukcja zjeżdżalni gwarantuje bezpieczną zabawę dla dużych i małych. Oświetlony cały tor przeznaczony jest również do jazdy wieczornej. Dla grup zorganizowanych tor otwierany jest na życzenie, po wcześniejszym uzgodnieniu. Więcej informacji na www.zjezdzalniagrawitacyjna.pl 

zjezdzalnia_grawitacyjna.jpeg

 

MIASTA PARTNERSKIE GMINY LEŚNICA